NEHİRLER HAYATA AKIYOR-RIVERS FLOW INTO LIFE

3 tarafı denizler ile çevrili, her karışında nehir ve göllerin bulunduğu ülkemiz insanı maalesef bu zenginliğinin farkında değil.

NEHİRLER HAYATA AKIYOR

3 tarafı denizler ile çevrili, her karışında nehir ve göllerin bulunduğu ülkemiz insanı maalesef bu zenginliğinin farkında değil. Su kaynaklarının acımasızca kirletilmesi gelecek nesillerimiz adına kaygı verici bir boyutta. Kargenc Kulübü olarak genelde bilinen bu soruna karşı farkındalık yaratma fikrimiz her yıl Sakarya Nehrinde meydana gelen balık ölümleri ile projeye dönüştü.

Projemiz su kaynaklarının temizliği ile ilgili olarak önce akarsuların temiz tutulması ve bu sayede göl ve denizlerin temiz olması konusunu ele aldı. Türkiye’den Kargenc Kulübü ve Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü, Almanya, Portekiz, İspanya, Bosna-Hersek, Litvanya ve Çekya’dan kurumların katılımıyla oluşturulan proje ortaklığı Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklendi.

Projenin onaylanma haberi ile birlikte hemen ortaklar ile irtibata geçerek çalışmaya başladık. Çok yoğun bir dönemdi. Spor projeleri başvuruları, gençlik projeleri başvuruları ve uyguladığımız diğer projeler bize ocaktan hazirana başımızı kaşıyacak zaman bırakmadı. Bu süreçte başlayan proje hazırlığı Portekiz’in katılımcı bulmakta zorlanması ile daha da sıkıntılı bir sürece girdi. Sonunda Ulusal Ajans ile konuşarak Portekiz’i ortaklıktan çıkarmak zorunda kaldık.

Projemiz hareketliliği nisan sonunda başlayacaktı. Atatürk Havaalanı’nın kapanması ve İstanbul Havaalanı’na taşınması bize ekstra iş çıkarmıştı. Transfer ile ilgili seçenekler net değildi. Biz de gelecek misafirlerin endişelerini gidermek için transfer planını kendimiz organize ettik.

Sağ salim katılımcılarımızı Sakarya’ya getirdikten sonra projemize başlamak kaldı. İlk gün klasik tanışma oyunları, tanıtımlar ve youthpass aktiviteleri ile geçti. İkinci gün hemen dış mekan aktivitelerine başladık. Hedef Adatepe Köyü okulda pano yapımı ve nehir kenarı gezisiydi. Ekibimiz köyde oldukça sıcak karşılandı. Öğrenciler, öğretmenler ve köy ahalisi bize gereken ev sahipliğini fazlasıyla yaptı.

Sonrasında ise ülkelerin su nehirlerin temizliği ile ilgili yaptığı çalışmaları inceleme fırsatımız oldu. Ayrıca Kentpark’ta yapacağımız “Geri dönüşümden sanata” aktivitesinde giyeceğimiz tişörtleri boyadık.

Projemizin 3. Günü Sakarya Büyük Şehir Belediyesi Saski su arıtma tesisleri ziyareti vardı. Sabah kahvaltı ile yola çıktık ve önce Sapanca göl kenarında kapsamlı bir çevre temizliği yaptık. Burada çevremizi nasıl acımasızca kirlettiğimizin şahidi de olduk. Yabancı misafirlerin hem çok şaşırdığı hem de çok keyif aldığı bu etkinlik projemizin en dikkat çeken aktivitelerindendi. Temizlikten sonra rota Saski İçme Suyu Arıtma tesisleriydi. Burada Sakarya iline dağıtılan suyun geçtiği aşamaları görerek bilimsel analizlerini inceledik. Arıtmadan çıkan ilk suyu da test etme fırsatımız oldu.

Buradan sonra Sakarya HES ziyareti vardı, Sakarya nehri ile ilgili bilgiler aldıktan sonra Saski atık su arıtma tesislerine geçtik. Burada da atık suların doğaya en az zarar verecek şekilde nasıl işlem gördüğü hakkında bilgiler aldıktan sonra yoğun bir günü tamamladık.

 Projemizin 4. Günü Yuvalıdere köy okuluna “Atıktan Sanata” etkinliği için ziyaret gerçekleştirdik. Burada topladığımız geri dönüşüm malzemelerini proje ekibimiz ile değerlendirmeye yönelik çalışmalar yaptık. Çam ağaçlarının içerisinde yapılan çalışmalar sırasında fırtınaya yakalanmamız ve kendimizi okula zor atmamız da hoş bir anıydı.

 Ve Sakarya Kentpark’ta sergi günüydü. Fırtınadan dolayı tamamlayamadığımız ürünleri de alarak çimlere yayıldık. Biten ürünü afişlerimizi de astığımız alanda sergiledik. Aynı zamanda yerel halk ile iletişim şansımız da oldu. Proje son günü değerlendirme ve anketler ile başladı. Sonrasında ise sertifika töreni vardı. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Sayın Mehmet Salih Güvendi Beyin katılımıyla sertifikalarımızı da dağıttık. Mehmet Bey katılımcılarımıza Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çevre temizliği ile ilgili yaptığı çalışmalardan da bahsetti. Ve bir projemizin daha sonuna gelmiştik. Gece ayrılanları yolcu ettikten sonra, sabah ayrılacak misafirler ile vedalaşarak ayrıldık. Biz de ardı ardına iki proje yürütmenin yorgunluğu ve bitmeyen yoğunlukta birkaç gün dinlenmek üzere ayrıldık.

RIVERS FLOW INTO LİFE

We have a beautiful land surrounded by water on its three sides but unfortunately, our people are not aware of this treasure. Water pollution has been reaching a threatening level for the next generations. As KARGENC Club, our idea to create awareness for this commonly known, but ignored, problem became a project on extreme fish deaths.

Our project on clarifying water resources, specifically focused on making lakes and waters cleaner by keeping rivers clean. Partnership constituted by KARGENC Club and Sakarya Directorate of National Education from Turkey and several associations from Germany, Portugal, Spain, Bosnia-Herzegovina, Lithuania and Czech Republic was supported by Turkish National Agency. As soon as we got the news about the approval, we contacted partners and started to work. It was a very intense time phrase. All the sport projects applications, youth projects applications and our local projects did not even let us breathe from January till June. Preparations for project were badly effected when the association from Portugal could not find participants. At the end, we got in communication with the National Agency and had to exclude Portugal from our partnership. Our project was held in april and it was just the time when Atatürk Airport was closed and all the flights were transferred to Istanbul Airport. Options for transportation were not clear so we planned the transportation ourselves to ease our guests’ worries.

We finally brought our participants to Sakarya and the project started. We spent the first day with get-to-know games and icebreakers. We started our outdoor activities on the second day. We went to a village school to make a board in a village school and then, went for a trip to riverside. Our team was very well-welcomed by villagers and students. After that, we found a chance to see our partner countries’ works to keep rivers clean and painted our t-shirts to wear them later on during an activity called ‘From recycle to art’

On the third day of our project, we made cleaning along the riverside and we witnessed how cruelly we can destroy our nature. Our foreigner guests were baffled to see that pollution but they really liked to be a part of cleaning activity. We visited Sakarya Metropolitan Municipality Water Treatment Facility (SA SKİ). We saw how the drinking water in Sakarya is processed there and tasted newly processed fresh water. Then we headed for Sakarya Hydroelectric Plant, we received information about Sakarya river there. Finally, we went to Sakarya Waster Water Treatment Plant to learn how waste water is processed with minimum harm to nature.

We visited another village school to do our activity called ‘From recycle to art’ on the fourth day. There, we worked with recycling materials on how to utilise them. We were doing our activity between pines near the school but we got caught by a storm and had to run inside school.

The next day was exhibition day in the city park called ‘Kentpark’. We went there taking our incomplete works from the previous day. We tried to complete as much as we could and we exhibited them. We had an amazing communication with local people and they helped us a lot.

The last day we started with evaluations and offers.After that, we carried out a little certificate ceremony. Sakarya Provincial Directorate for National Education Manager Mehmet Salih Güvendi joined us for the ceremony. He talked about their works on environmental cleaning.

And we came to an end of yet another project. After we said goodbye to our guests, we left to rest. We survived from two consecutive projects and we really needed to unwind for a few days.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sohbet Başlat
Bize Sorabilirsiniz.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?